Mini Dental İmplantlar

Mini dental implantlar, diş hekimliğinde kullanılan küçük çaplı ve genellikle daha kısa olan implantlardır. Geleneksel diş implantlarına göre daha küçük boyutları bulunur. Bu implantlar genellikle çene kemiği hacmi veya kalitesi az olan hastalarda kullanılır. Ayrıca kuronlar gibi bireysel diş değiştirme restorasyonlarını desteklemek için de kullanılabilir. Mini dental implantlar, daha az invaziv bir prosedür gerektirdiği için cerrahi müdahale sürecinde daha az rahatsızlık ve daha kısa bir iyileşme süresi sunabilir. Bu nedenle, özellikle çene kemiği hacmi veya kalitesi düşük olan kişilerde tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

Mini Dental İmplant Nedir?

Mini diş implantları eksik dişlerin yerine konan özel bir diş protezidir. Mini diş implantları, çapı 3 milimetreden (mm) biraz daha küçük, 1 parçalı bir vida kullanan daha yeni bir diş implantı türüdür. Geleneksel diş implantı vidaları 2 parçadan yapılır ve 3,25 ila 5 mm arasında bir çapa sahiptir. Mini diş implantları, geleneksel diş implantları uygun olmayan rahatsızlıklar ve kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Çoğu durumda mini diş implantı işlemi daha az invazivdir. Tam boyutlu benzerleri gibi mini diş implantları da eksik dişlerin yerine kalıcı bir yapı sağlar. Diş implantları eksik dişlerin yerini etkili bir şekilde alsa da herkes için uygun olmayabilir. Uygunluğu uzman doktorlar tarafından hastanın durumuna göre değerlendirilir.

Mini Dental İmplantlar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Mini dental implantlar, çeşitli dental sorunlara çözüm sunmak için kullanılan küçük boyutlu implantlardır. Normal diş implantlarından daha küçüktür. Ancak diş eti çizgisinin üzerinde görünen kısım aynıdır, dolayısıyla mini diş implantları doğal dişler veya geleneksel diş implantları ile aynı işlevi görebilir. Bu implantlar genellikle şu amaçlarla kullanılır:

 • Diş eksikliği tedavisi: Diş eksikliği yaşayan kişilerde eksik dişlerin yerine protez dişlerin sabitlenmesi için mini dental implantlar kullanılabilir
 • Tam Protez Sabitleme: Tam protez (dişsiz) hastalarda, alt veya üst çenede protez dişlerin sabitlenmesi için mini implantlar tercih edilebilir.
 • Küçük çene kemiği hacmi veya kalitesi olan hastalarda: Geleneksel diş implantları çene kemiği hacmi veya kalitesi az olan hastalarda uygulanmayabilir. Ancak mini dental implantlar, daha küçük boyutlarıyla bu tür hastalarda da başarılı bir şekilde kullanılabilir.
 • Geçici veya daimi çözümler: Mini dental implantlar, geçici veya daimi diş protezi sabitleme amacıyla kullanılabilir. Hem geçici bir çözüm olarak kullanılarak daha sonra daimi implantlarla değiştirilebilir hem de daimi bir çözüm olarak uzun vadeli kullanım için tercih edilebilir.

Mini Diş İmplantlarının Faydaları Nelerdir?

Mini diş implantları eksik dişlerin yerine konabilir veya protezlerin stabilizasyonu için kullanılabilir. Mini diş implantlarının faydalarından bazıları şunlardır:

 • Daha az invaziv müdahale: Mini diş implantları lokal anestezi kullanılarak yerleştirilebilir. Prosedür geleneksel diş implantlarına göre çok daha az invazivdir ve daha az ağrılı olabilir.
 • Daha hızlı iyileşme süresi: Mini diş implantlarını yerleştirmek için kullanılan küçük boyutlu ve minimal invaziv prosedür olduğundan kişiler cerrahi müdahale sonrası daha hızlı iyileşebilir.
 • Daha az maliyet: Mini diş implantlarının fiyatları farklılık gösterebilir. Ancak genellikle geleneksel diş implantlarından daha uygun fiyatlı olabilir.
 • Daha az çene kemiği yoğunluğu: Geleneksel diş implantları, boyutlarını desteklemek için belirli miktarda çene kemiği kütlesine ihtiyaç duyarlar. Mini implantlar daha küçüktür ve çok fazla çene kemiği kütlesi gerektirmezler. Bu, onları diş çürümesi, yaralanma veya osteoporoz gibi durumlar nedeniyle çene kemiği yoğunluğunu kaybetmiş kişiler için iyi bir seçim haline getirebilir.
 • Kemik greftine ihtiyaç duymaması: Geleneksel diş implantlarını desteklemek için yeterli çene kütlesine sahip olmayan kişilerin, implant yerleştirilmeden önce sıklıkla çene kemiği grefti yaptırmaları gerekir. Buda daha uzun bir iyileşme sürecine neden olabilir. Mini diş implantlarının kullanılması kemik grefti ihtiyacını ortadan kaldırabilir.
 • Daha hızlı müdahale: Geleneksel diş implantları birden fazla doktor randevusuna ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, çene ve diş etleri iyileşene kadar yedek dişlerin geleneksel diş implantı vidalarına yerleştirilememesidir. Ancak çoğu zaman mini diş implantlarına aynı gün yedek dişler yerleştirilebilir.
 • Daha küçük bölgelere sığabilme: Mini diş implantları genellikle küçük dişlerin yerini almak veya dar açıklıklara sığdırmak için ve daha iyi bir seçim olabilir.
 • Daha az ağrı: Mini implantların küçük boyutu hem yerleştirmeyi hem de onarımı geleneksel diş implantlarına göre daha az ağrılı hale getirebilir.
 • Yüzün çökmesini önleme: Çene kemiğine mini implant yerleştirilmesi dişlerin ve çenenin eski yerleşimini ve boyutunu korumasına yardımcı olabilir.

Mini dental implantlar, çeşitli dental sorunlara çözüm sunmak için kullanılan küçük boyutlu implantlardır. Bu uygulama, diş hekimlerinin küçük çene kemiği hacmi veya kalitesi olan hastalara daha rahat müdahale etmelerine yardımcı olur. Diş kaybı ve kısmi veya tam protezleri destekleme gibi diş rahatsızlıkları bulunan kişiler ağız ve diş sağlığı polikliniğimizden randevu alabilir ve tedavilerine başlayabilirler. Randevu almak için telefon veya internet üzerinden talep formu kullanabilirler.

Online Randevu Alın

  Dişevim 27 yıllık güven ve tecrübe..

  Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.

  Bize ulaşın

  Bizi Takip Edin

  12000+ Başarılı vaka

  Faydalı Bilgiler

  Ağız ve diş sağlığı hakkında genel bilgiler,
  Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  İleri teknolojiyi kullanarak size her zaman istediğiniz gülümsemeyi verebiliriz.

  0 +

  27 Yıllık tecrübe

  27 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında öncü bir konumda, uzman kadromuz ve köklü deneyimimizle hizmet veriyoruz.

  0 %

  12000'den fazla işlem

  12 binden fazla başarılı işlemle, uzman ekibimiz hastalarımıza sağlıklı ve güzel gülüşler sunmaya devam ediyor.