Kancalı Diş Protezleri Nedir

Kancalı Diş Protezleri

Diş protez çeşitlerinden biri olan kancalı protez özellikle ileri yaşa sahip olan kişilerin yaptırdıkları uygulamalardan biridir. Ağız içerisindeki diş sayısının azalmasına bağlı olarak bu tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Kancalı diş protezleri ile dişlerin arasında kanca şeklinde bir köprü oluşturulmaktadır. Bu durum takılıp çıkarılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Kancalı diş protezleri parsiyel diş protezi olarak da geçmektedir. Sabit köprünün bulunmadığı durumlarda tercih edilir. Hastanın bu dişleri takıp çıkararak bakımını yapması da uzun yıllar boyunca kullanılabilmesini mümkün kılmaktadır. Kancalı diş protezleri tamamen ağız ve diş ölçülerine uygun şekilde yapılmaktadır. Öncesinde hazırlık süreci boyunca hasta üzerinde diş provası yapılmaktadır.

Bu sayede kişinin tamamen rahat edebileceği diş protezleri hazırlanmaktadır. Yaklaşık 4 ila 5 kere prova alındıktan sonra diş protezleri hazırlanarak takma sürecine girilmektedir. Bu durumda hastanın bu protezleri nasıl kullanacağı anlatılmaktadır. Hastalar parsiyel protez kullanmaya başladıktan sonra daha rahat konuşmaya ve besin tüketimini daha rahat yapmaya başlamaktadır.

Kancalı Diş Protezlerinin Temizlenmesi ve Besin Tüketimleri Nasıl Olur?

Kancalı diş protezleri kullanımı pratik ve kolay olan diş uygulamaları arasına girmektedir. Kancalı protez kullanan kişiler daha sağlıklı besin tüketimine başlamaktadır. Rahat yemek yemek isteyen kişiler için en ideal ürünlerden biridir. Özellikle yapılan bu tedavi sonunda kişiler yaşadıkları diş eksikliği durumundan da kurtulmaktadır.

Kancalı diş protezlerinin temizlenmesi de oldukça kolaydır. Çıkarılma özelliğinin bulunması ile hastalar gün sonunda ya da istedikleri süre içerisinde dişlerini çıkararak fırça ve macun yardımı ile temizlemesini gerçekleştirmektedir.

Kancalı Protezler Yerinden Oynar mı?

Kancalı protezler kullanıma bağlı olarak oynama yapabilir. Özellikle iyi takılmadığı durumlarda ağız içerisinde oynama yapma ihtimali vardır. Fakat yemek yeme esnasında herhangi bir çıkma durumu meyana gelmemektedir. Kancanın tutuculuğu zaman içerisinde azalabilmektedir. Bu nedenle hareketlilik yapabilir.

Belirli aralıklar ile yenilenmesi tutuculuğunun artmasını sağlamak için de önem kazanmaktadır. Kancalı protez kullanımında kancaların zarar görmemesi de oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur. Eğrilme ya da kırılmanın yaşanmasında uzmana görünmek gerekir.

Kancalı Protezlerin Dayanıklılık Oranı Nedir ve Ne Sürede Kullanılır?

Kancalı protezler uzun yıllar kullanılma özelliği bulunan uygulamalar arasına girmektedir. Dayanıklılığı güçlü olan bu protezlerde kullanılan malzemeler de önemlidir. Kaliteli malzemeden üretilen kancalı protezler daha dayanıklıdır. Fakat bazı durumlarda kancada kırılma ya da eğrilme söz konusu olabilmektedir. Bunun için uzman hekime görünmek gerekir. 1 ila 2 gün aralığında bu kanca tamir edilerek kullanılır.

Online Randevu

Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.