Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması)

Dudak ve dil bağı alınması işlemi olarak yaptırılan frenektomi uygulaması yanak ve dilin arasında yer alan dokuların birbirinden ayrılması durumudur. Bu durum kişinin hareketlerini sınırlandırılmasını ortadan kaldırmaktadır. Yumuşak bir mukoza dokusu olan frenektomi (dudak / dil bağı alınması) işlemi ile dil ve dudak daha rahat hareket etmeye başlamaktadır.

Pek çok konuşma bozukluğu için de uygulanan frenektomi (dudak / dil bağı alınması) tedavisi hem alt hem de üst dişlerin kesici noktalarına yapılmaktadır. Böylelikle dil en arka noktaya kadar hareket edebilmektedir. Ağız içerisinde bulunan frenulum sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Hem alt hem de üst dişlerin bulunduğu noktalarda frenulum olabilmektedir. Bu durum bazı noktalarda ağız ve diş sağlığını olumsuz hale getirmektedir.

Özellikle çok ince ya da kalın olması ile frenektomi (dudak / dil bağı alınması) işlemlerinin yapılması önerilmektedir. Bu işlem sonunda kişiler diş eti çekilmesi rahatsızlıklarından da korunmaktadır. Diş eti çekilmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde diş kanamaları meydana gelmekte ve ağız için tehlike oluşturmaktadır.

 

Frenulum Tedavisi İçin Uygulanan Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması)

Frenulum ağız içerisinde yer alan bir çeşit et olarak bilinmektedir. Diş kenarlarında oluşan bu bağların konuşma bozukluğu ya da diş eti sıkıntıları çıkardığı fark edilmektedir. Durumun risk teşkil etmemesi adına özel frenulum tedavisi yapılmaktadır.

Bu tedavide dudak ya da dil bağları cerrahi yöntem uygulanarak alınmaktadır. Büyük ve kalın olan frenulumların alınması ile dişler daha düzgün bir forma girmektedir. Diş açıklık oluşumunun temel nedenlerinden biri de frenulumdur. Bazı kişilerde dilaltında da frenulum oluşumu fark edilmekte ve tedavisi yapılmaktadır.

 

Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması) Tedavisinin Sağlık İçin Faydaları Nedir?

Frenulum tedavisi için frenektomi işlemleri yapılmaktadır. Diş eti sağlığını koruma adına geliştirilen bu tedavi ile kişilerde oluşan diş kanamaları ortadan kalkmaktadır. Dişler normal formuna geri dönmekte ve ayrık diş görünümü de zamanda tedavi edilmeye başlamaktadır.

Estetik görünüm kazandıran bu işlem ile beraber konuşma fonksiyonları da daha yerinde olmaktadır. Dişlerin arasındaki boşluk görünümü belirli bir süre içerisinde ortadan kalkmaya başlar. İşlem sırasında hastalara uyuşturma yapılmaktadır. Bu şekilde hiçbir acı ya da ağrı hissi yaşanmamaktadır.

Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Frenektomi uygulamaları günümüzde lazer diş hekimliği tedavileri ile yapılmaktadır. Bu tedavi ile kişilerde açık yara oluşmamaktadır. Cerrahi uygulama olarak da küçük kesik açılarak alınan et sonrasında bu bölgeye dikiş atılmaktadır.

Online Randevu Alın

  Dişevim 27 yıllık güven ve tecrübe..

  Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.

  Bize ulaşın

  Bizi Takip Edin

  12000+ Başarılı vaka

  Faydalı Bilgiler

  Ağız ve diş sağlığı hakkında genel bilgiler,
  Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  İleri teknolojiyi kullanarak size her zaman istediğiniz gülümsemeyi verebiliriz.

  0 +

  27 Yıllık tecrübe

  27 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında öncü bir konumda, uzman kadromuz ve köklü deneyimimizle hizmet veriyoruz.

  0 %

  12000'den fazla işlem

  12 binden fazla başarılı işlemle, uzman ekibimiz hastalarımıza sağlıklı ve güzel gülüşler sunmaya devam ediyor.