Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması)

Frenektomi, dudak bağını veya dil bağını tedavi eden bir cerrahi bir prosedürdür. Ağız içindeki bir doku olan frenulumun kısmen veya tamamen çıkarılmasını içerir. Frenulum, dilin altında ve üst dudak ile diş etleri arasında bulunan bağ dokusudur. Dilin alt kısmında, ön dişlerin arkasında bulunan ince doku zarı olan frenulum bölge “dil bağı” olarak adlandırılırken, üst dudak ile diş etleri arasındaki frenulum “üst dudak frenulumu” olarak adlandırılır.

Bu prosedür dilini hareket aralığını arttırmak veya iki diş arasındaki boşluğun kapatılmasına yardımcı olmak için uygulanabilir. Frenektomi işlemi ile dil ve dudak daha rahat hareket etmeye başlar. Frenektomi çok çeşitli faydalar sunan önemli bir tedavi yöntemidir.

Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması) Nedir?

Frenektomi dudak bağını veya dil bağını tedavi eden bir ağız cerrahisi prosedürüdür. Bu işlem, frenulumun anormal şekilde uzun, kalın veya kısa olması durumunda uygulanabilir. Örneğin, dil bağının normalden kısa olması dil hareketlerini kısıtlayabilir ve konuşma güçlüklerine neden olabilir. Üst dudak frenulumunun ise anormal şekilde uzun olması, ön dişler arasında boşlukların oluşmasına veya dişlerin arasında sıkışmasına sebep olabilir. Frenektomi, bu tür problemleri çözmek veya hafifletmek için yapılır.

Frenektomi Neden Yapılır?

Frenektomi, ağız içindeki bir doku olan frenulumun (dil bağı veya üst dudak frenulumu) kısmen veya tamamen çıkarılması işlemidir. Frenektominin birçok farklı nedeni olabilir. Frenektomi prosedürüne ihtiyaç duyulan bazı durumlar şunları içerebilir:

 • Üst dudak frenulumunun anormal bir şekilde uzun veya kalın olması ile ön dişler arasında boşlukların oluşması veya dişlerin tam hizalanmaması
 • Dil bağının anormal şekilde kısa veya kalın olması ile dilin serbest hareketinin kısıtlanması
 • Dişler arasında görülen boşluk

Frenektomi Türleri Nelerdir?

Frenektomi, ağız içindeki bir doku olan frenulumun (dil bağı veya üst dudak frenulumu) çıkarılması işlemidir ve genellikle dil hareketlerinin veya dişlerin düzenlenmesinde kullanılır. Genellikle iki temel frenektomi vardır:

 • Dil bağı frenektomisi (Lingual frenektomi): Bu prosedür, dilinizin alt kısmını ağzınızın tabanına bağlayan doku bandını çıkarır veya değiştirir. Dil bağlarını düzeltmek için lingual frenektomi kullanılır.
 • Dudak frenulumu frenektomi (Labial frenektomi): Dudak bağlarını düzeltmek için dudak frenektomileri kullanılır. Bu prosedürde, üst diş etlerini ön dişlere bağlayan dokuya müdahale edilir. Dudak frenulumu frenektomisi, özellikle üst dudak frenulumunun anormal derecede uzun veya kalın olduğu durumlarda kullanılır. Labial frenektomilerin alt dudak bölgesinede yapılabilir fakat üst dudak frenektomileri daha yaygındır.

Fenektomi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Frenektomiden önce doktor hastanın sağlık geçmişini inceler. Doktor tarafından hastaya prosedür hakkında detaylı bilgi verilir ve gerekli izinler alınır. Hasta ile anestezi türü ve işlem süreci görüşülür. Ayrıca doktor tarafından hastanın diğer sağlık durumları da değerlendirilir.

 • Anestezi uygulaması: Frenektomi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Anestezi, işlem bölgesini uyuşturarak hastanın ağrı hissetmesini engeller.
 • Cerrahi müdahale: Anestezi etkili hale geldikten sonra, cerrahi işlem başlar. Dil bağı veya üst dudak frenulumu, cerrahi aletlerle kesilir ve çıkarılır.
 • Dikiş atılması: Dudak bağı ciddi veya daha karmaşıksa kesiğin kapatılması için birkaç dikiş gerekebilir. Bu, iyileşme sürecini desteklemek ve kanamanın kontrol altına alınmasını sağlamak için yapılır.

Frenulum rahatsızlıkları kişilere günlük yaşamda zorluk verebilen bir durumdur. Genellikle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle frenulum rahatsızlıkları bulunan kişiler ağız ve diş sağlığı polikliniğimizden randevu alabilir ve tedavilerine başlayabilirler. Randevu almak için telefon veya internet üzerinden talep formu kullanabilirler.

Online Randevu Alın

  Dişevim 27 yıllık güven ve tecrübe..

  Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.

  Bize ulaşın

  Bizi Takip Edin

  12000+ Başarılı vaka

  Faydalı Bilgiler

  Ağız ve diş sağlığı hakkında genel bilgiler,
  Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  İleri teknolojiyi kullanarak size her zaman istediğiniz gülümsemeyi verebiliriz.

  0 +

  27 Yıllık tecrübe

  27 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında öncü bir konumda, uzman kadromuz ve köklü deneyimimizle hizmet veriyoruz.

  0 %

  12000'den fazla işlem

  12 binden fazla başarılı işlemle, uzman ekibimiz hastalarımıza sağlıklı ve güzel gülüşler sunmaya devam ediyor.