Telsiz Ortodonti (Orthero – Şeffaf Plak Tedavisi)

Estetik kaygılar günümüzde her alanda yaygınlaştığı kadar diş hekimliğinde de önemli bir noktada yer alır. Diş ve çeneyle alakalı estetik kaygıların giderilmesi için ise ortodonti uzmanlarından yardım alınır. Ortodonti, daha çok görünüşle ilişkili olmak üzere diş ve çene bozukluklarının tanısı ile tedavisini amaçlayan diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedavide en çok tercih edilen ve klasik yöntem olarak adlandırılan uygulama ise diş telleridir. Fakat diş tellerinin hem estetik bir görünüme sahip olmaması hem de birtakım kullanım zorluklarına sebep olması kişileri alternatif tedavi yöntemlerini aramaya yönlendirmiştir. Diş telleri ile ihtiyaçları tam olarak karşılanamayan hastalar için şeffaf plak tedavisi yöntemi tercih edilmeye başlanmıştır.

Şeffaf plak tedavisi günümüzde yeni yeni yaygınlaşan ve tanınan bir tedavi yöntemi olmasına karşın kökleri 20. yüzyıla kadar dayanır. İlk üretilen şeffaf plaklar birçok değişime uğrayarak günümüzdeki haline evrilmiştir. Şeffaf plak, dişlerin konumlarını ve çarpık düzenlerini değiştirebilmek için kişiye özel üretilen termoplastik yapıdaki fonksiyonel plaklardır. Şeffaf plak tedavisi hafif-orta derece çapraşık diş veya ayrık diş problemine sahip olan tel takmaktan çekinen hastalar için ideal bir yöntemdir.

Telsiz Ortodonti (Orthero–Şeffaf Plak Tedavisi) Süreci Nasıl İlerler?

Telsiz ortodonti yönteminin uygulanabilmesi için öncelikle kişinin diş ve çene yapısının bu tedaviye yanıt verip vermeyeceğinin diş hekimi tarafından belirlenmesi gerekir. Alanında uzman diş hekimleri yüzün, çenenin ve dişlerin yapısını yapılacak ön muayene ile değerlendirir. Daha sonra ise üç boyutlu ağız içi tarama ve röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak kesin bir karar verilir. Bu aşamada tedavinin etkili olabilmesi için yapılacak bu ön değerlendirmeler büyük önem taşır.

Hastanın tedaviye uygunluğu belirlendikten sonra dişlerin ölçüsü alınır ve plağın üretimi aşamasına geçiş yapılır. Plaklar genellikle muayenehanenin kendisinde üretilmez ve firmadan üretilip gelmesi yaklaşık 4 hafta ilâ 6 hafta arasını bulur. Plaklar hekimin eline ulaştıktan sonra ise 30 ilâ 45 dakika arası gibi bir sürede hastanın ağzına yerleştirilir. Hastaya kullanım talimatları ve yapılması gerekenler detaylı anlatılır. Plaklar hekimin belirleyeceği süre boyunca günde en az 22 saat takılmalıdır. Plakların ne kadar süre kullanılacağı vakaya göre değişiklik gösterir. Bu plaklar sayesinde dişler milimetrelik hareketler sergileyerek tedaviye yanıt verir. Yemek yerken veya diş temizliği yapılacağı zaman bu plaklar çıkarılmalıdır.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavinin Avantajları

Şeffaf plakla tedavinin klasik diş teli ile tedaviye göre birçok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında şunlar yer alır:

 • Şeffaf plaklar estetik bir görüntüye sahiptir ve kullanımı daha kolaydır.
 • Şeffaf plaklar ince ve yumuşak plastik malzemeden yapıldığından ağız içinde büyük bir rahatsızlık hissi oluşturmaz ve hareketi kısıtlamaz.
 • Diş temizliği esnasında şeffaf plaklar çıkarılabildiğinden çürük oluşma riski klasik tedaviye göre daha azdır. Ağız içinde etkili bir temizlik sağlanabilir.
 • Şeffaf plakların takılma süresi diş tellerine göre oldukça azdır. Muayenehanede geçirilen zaman oldukça kısadır. İki randevu arasındaki süre klasik ortodontik tedaviye göre oldukça uzundur.
 • Kullanılan üç boyutlu yazılım programları sayesinde tedavi sonucunda hastanın sahip olacağı görünüm hekim tarafından modellenerek hastaya gösterilebilir.

Telsiz Ortodonti (Orthero–Şeffaf Plak Tedavisi) Kimler İçin Uygun Değildir?

Telsiz ortodonti tedavisi her hasta ve her durum için uygun değildir. Bu tedavi çeşidi yalnızca hafif veya orta dereceli ortodontik problemlerin düzeltilmesine yardımcı olur. Daha ciddi problemlere sahip olanların, geleneksel diş telleriyle öngörülebilir bir şekilde daha karmaşık tedaviye ihtiyacı olabilir.

Dişlerin, diş etlerinin ve çene yapısının sağlıklı görünümü için diş hekimliğinin pek çok alanı ortak disiplinle çalışır. Farklı dalların yaklaşımı ile kişiye hem estetik hem de sağlıklı bir ağız ve diş yapısı vaadedilebilir. Eğer siz de telsiz ortodonti tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız hemen randevu alarak, alanında uzman diş hekimlerimiz tarafından muayene edilebilirsiniz.

Online Randevu Alın

  Dişevim 27 yıllık güven ve tecrübe..

  Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.

  Bize ulaşın

  Bizi Takip Edin

  12000+ Başarılı vaka

  Faydalı Bilgiler

  Ağız ve diş sağlığı hakkında genel bilgiler,
  Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  İleri teknolojiyi kullanarak size her zaman istediğiniz gülümsemeyi verebiliriz.

  0 +

  27 Yıllık tecrübe

  27 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında öncü bir konumda, uzman kadromuz ve köklü deneyimimizle hizmet veriyoruz.

  0 %

  12000'den fazla işlem

  12 binden fazla başarılı işlemle, uzman ekibimiz hastalarımıza sağlıklı ve güzel gülüşler sunmaya devam ediyor.