Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı diş hekimliğinin özellikle estetik ağırlıklı tedavi kısmında önemli yere sahip olan bir uygulamadır.  Dijital gülüş tasarımı kişiye estetik ve fonksiyonel bir gülüş kazandırmak için yararlanılan ileri teknoloji yazılım programı türüdür. Bu teknoloji diş hekimliğinde birçok avantaj sağlar ve hasta memnuniyetine büyük oranda katkıda bulunur. Dijital gülüş tasarımı sadece estetik kaygıları gidermek amacıyla kullanılmamaktadır. Bu yazılımdan implantolojide, yönlendirilmiş kemik yenilenmesinde, diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde yararlanılır.

Dijital gülüş tasarımı tanıyı kolaylaştıran, hasta ve diş hekimi iletişimini güçlendiren, öngörülebilir sonuçların ortaya konmasını sağlayan oldukça yararlı bir planlama uygulamasıdır. Dijital gülüş tasarımı ile çeşitli bilgisayar programları kullanılarak kişisel hasta kayıtları tutulur, 3D boyutlu ölçüler oluşturulur ve kolaylıkla sınıflandırma yapılır. Dijital gülüş tasarımı sayesinde hastaların ağız içi fotoğrafları, taramaları, röntgen görüntüleri ve tomografi sonuçları uygulanan tedavi ile birleştirilerek kaydedilebilir.

Gülüş tasarımında estetik görünümü arttırma noktasında hekimlerin uygulanacak doğru tedavilere karar vermesi büyük önem taşır. Bu sebeple gülümsemede etkisi olan yüz ve dişler dahil olmak üzere tüm unsurlar dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Dijital gülüş tasarımı tam da bu amaçla yüz, çene hattı ve dişlerin ayrıntılı analizlerini yaparak hem tanıyı kolaylaştırır hem de tedavinin öngörülebilirliğine katkıda bulunur. Bu uygulama ile diş hekimi ve hasta arasındaki güven duygusu  da pekişir, tedavi öngörülebilir bir hale gelir. Dijital gülüş tasarımının oluşturulabilmesi amacı ile öncelikle kişiye ait karakteristik ağız, diş, çene, yüz özellikleri bilgisayar programına aktarılır. Daha sonra program aracılığı ile tedavinin planlaması yapılır.

Dijital Gülüş Tasarımının Avantajları

Dijital gülüş tasarımı klasik diş hekimliği tedavi ve planlama yöntemlerine oranla oldukça fazla avantaja sahiptir. Bu avantajlar arasında şunlar yer alır:

 • Estetik tanının konulması: Dijital gülüş tasarımı göz ardı edilebilecek özellikler dahil olmak üzere estetik bir gülüşü etkileyebilecek tüm durumların ayrıntılı analizlerine olanak sağlar. Bu sayede doğru ve estetikliğin ön planda olduğu tanının konulmasına katkıda bulunur.
 • İletişimi kolaylaştırma: Dijital gülüş tasarımı, dolaylı yoldan hem hasta ile diş hekimi hem de diş hekimi ile diğer sağlık çalışanları arasındaki iletişimin etkili ve kolay şekilde yürütülmesini sağlar. Estetik gülüşün tasarlanması aşamasında diş hekimi ve sağlık profesyonelleri dijital gülüş tasarımı yazılımları sayesinde somut 3D görüntüler üzerinden kolaylıkla fikir alışverişinde bulunabilir. Ayrıca hasta ile paylaşılan öngörülmüş tedavi sonuçları hastanın tedavi sürecine aktif olarak dahil olmasını sağlar.

Dijital Gülüş Tasarımının Aşamaları

Dijital gülüş tasarımı için öncelikle hem hastanın kendisinin hem de ağız içinin detaylı fotoğraf ve videoları çekilir. Bu fotoğraf ve video çekim prosedürleri hemen her yazılım şekli için benzer tiptedir. Sonraki aşamada röntgen sonuçları, ağız içi tarama görüntüleri ve ağız içi fotoğrafları bilgisayarar destekli yazılıma yüklenir. Yazılım tarafından taranan görüntüler arasında eşleştirmeler yapılır. Daha sonra ise dişlerin yerleşeceği bölümler belirlenerek elde edilen 3D görüntü hasta fotoğrafı ile birleştirilir. Bu şekilde hazırlık ve tanı kısmı tamamlanır. Bundan sonraki adım ise protez aşamasıdır. Arşivden hastanın genel görünümüne uygun diş modeli seçilir ve modellenerek tasarlama işlemi bitirilir.

Dijital Gülüş Tasarımının Amaçları Nelerdir?

Dijital gülüş tasarımının amaçları arasında şunlar yer alır:

 • Hastayı tedavinin dışında tutmamak ve kendi estetik görünümüne karar vermesi noktasında sürece dahil etmek,
 • İyi bir planlama ve ekip çalışması yaparak etkili bir gülüş tasarımına ulaşmak,
 • Diş tedavilerinin somutlaşmasını ve öngörülebilirliğini sağlayarak hastanın tedaviyi kabullenmesini kolaylaştırmak,
 • Dijital teknolojilerden yardım alarak sürecin karmaşıklaşmasını önlemek.

Siz de dijital gülüş tasarımı teknolojisinden yararlanmak ve tedaviye yenilikçi yaklaşımlarla devam etmek için bizi arayarak danışabilirsiniz.

Online Randevu Alın

  Dişevim 27 yıllık güven ve tecrübe..

  Hayalinizdeki mükemmel gülüşe bir adım daha yaklaşın! Estetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir ekiple, dişlerinizi özenle tasarlayarak, güzelliği ve sağlığı bir araya getiriyor.

  Bize ulaşın

  Bizi Takip Edin

  12000+ Başarılı vaka

  Faydalı Bilgiler

  Ağız ve diş sağlığı hakkında genel bilgiler,
  Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  İleri teknolojiyi kullanarak size her zaman istediğiniz gülümsemeyi verebiliriz.

  0 +

  27 Yıllık tecrübe

  27 yıldır ağız ve diş sağlığı alanında öncü bir konumda, uzman kadromuz ve köklü deneyimimizle hizmet veriyoruz.

  0 %

  12000'den fazla işlem

  12 binden fazla başarılı işlemle, uzman ekibimiz hastalarımıza sağlıklı ve güzel gülüşler sunmaya devam ediyor.